Sondaż: Jakiej energii chcą Polacy? - ENERGETYKA - OZE - SONDAŻ - INSTYTUT ENERGETYKI ODNAWIALNEJ - GREENPEACE - COP 19
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Sondaż: Jakiej energii chcą Polacy?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Sondaż: Jakiej energii chcą Polacy?

Sondaż: Jakiej energii chcą Polacy?
fot. Ian Sane/CC/Flickr

W dniu otwarcia COP19 przedstawiciele rządu po raz kolejny potwierdzili, że wiążą przyszłość Polski z węglem, co pozostaje w sprzeczności z oczekiwaniami Polaków wobec rozwoju energetyki w Polsce. Zgodnie z wynikami najnowszego badania CBOS aż 89% Polaków chce, by więcej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych. Znikome jest poparcie dla produkcji energii pochodzącej ze spalania węgla kamiennego i brunatnego.

Badania przeprowadzone przez CBOS w dn. 2-11 października br. na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków dowodzą, że aż 73% z nich chce, aby rząd polski zwiększył zaangażowanie w działania mające na celu zapobieżenie negatywnym skutkom zmian klimatu. Ponadto, zdecydowana większość badanych Polaków (70%) chce, aby rząd oparł politykę energetyczną przede wszystkim na odnawialnych źródłach energii, 40% opowiedziało się za strategią oszczędności energii, zaledwie 23% za energią z ropy naftowej i gazu, 18% za energią pochodzącą ze spalania węgla kamiennego i brunatnego, a 16% poparło energetykę jądrową. Jedynie 4% badanych poparło łączne wykorzystanie paliw kopalnych: węgla kamiennego i brunatnego oraz ropy naftowej i gazu.

 – W rzadko której sprawie wyniki badań tak jednoznacznie wskazują na ewidentny rozdźwięk między tym, czego chcą Polacy a tym, co robi rząd. Działania rządu premiera Tuska stoją w sprzeczności z oczekiwaniami Polaków. Obywatele chcą radykalnych zmian prowadzących do rozwoju odnawialnych źródeł energii i polityki klimatycznej – mówi Maciej Muskat, Dyrektor Greenpeace Polska. 

Sondaż: Jakiej energii chcą Polacy?

W Polsce obecnie 90% energii elektrycznej pochodzi ze spalania węgla w elektrowniach. Wiele z nich się starzeje i wkrótce będzie musiała być zamknięta, tworząc lukę w sektorze energetycznym, która mogłaby być wypełniona przez energię odnawialną wspieraną podnoszeniem efektywności energetycznej. Pomimo krytycznych opinii obywateli, rząd forsuje budowę nowych elektrowni węglowych i kopalni odkrywkowych węgla brunatnego, podtrzymując uzależnienie kraju od paliw kopalnych na najbliższe dziesięciolecia. Jednocześnie rząd blokuje wprowadzenie ustawy o odnawialnych źródłach energii, która pomogłaby tworzyć nowoczesną, inteligentną infrastrukturę i nawet 100 tys. miejsc pracy. Co więcej, kolejne publikowane przez rząd projekty ustawy o odnawialnych źródłach energii i założenia systemu są coraz bardziej nieprzyjazne dla rozwoju przydomowych instalacji energii odnawialnej.

 – Rozwiązania dotyczące rozwoju energetyki odnawialnej i jednocześnie zmniejszające uzależnienie Polski od węgla są możliwe do wprowadzenia już dziś. Nie ma powodu, by premier Donald Tusk zwlekał z realizacją polityki energetycznej odpowiadającej woli obywateli – dodał Maciej Muskat.

Zobacz też: Raport [R]ewolucja Energetyczna dla Polski

Źródło: greenpeace.org

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Brak obrazka
Polacy chcą przede wszystkim taniej energii. Gdyby inaczej skonstruować pytania w tym badaniu to by się okazało, że dobry będzie i węgiel i atom, byle by po kieszeni nie biło.
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl