Robot rolniczy AGRIBOT powstaje we Wrocławskim Parku Technologicznym - GPS - ROBOTYKA MOBILNA - WROCŁAW - MASZYNY ROLNICZE - AGRIBOT - AGRIROBO - EUROBOTICS
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Robot rolniczy AGRIBOT powstaje we Wrocławskim Parku Technologicznym
drukuj stronę
poleć znajomemu

Robot rolniczy AGRIBOT powstaje we Wrocławskim Parku Technologicznym

Robot rolniczy AGRIBOT powstaje we Wrocławskim Parku Technologicznym
fot. Wrocławski Park Technologiczny
Polska technologia robota rolniczego spotkała się z uznaniem europejskiego stowarzyszenia EuRobotics. "Agribot" może wykonać za człowieka liczne prace w sadach, winnicach i gospodarstwach rolnych.

Projekt jest realizowany przez spółkę Agrirobo działającą we Wrocławskim Parku Technologicznym (WPT) wspólnie z Politechniką Wrocławską oraz Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.

Innowacyjna konstrukcja robota pozwala na automatyzację prac rolniczych w sadzie. "Agribot" porusza się na gąsienicach i stosuje wymienne narzędzia. Dzięki temu może służyć do różnorodnych zadań: oprysków, przycinania, nawożenia. Liczne czujniki i precyzyjny GPS pozwalają mu na samodzielne poruszanie się po wyznaczonym terenie.

Jak informuje na swoich stronach WPT, pierwszy międzynarodowy pokaz możliwości "Agribota" odbył się podczas branżowych targów rolniczych Agritechnica w Hanowerze. Oprócz potencjalnych nabywców, swoje uznanie dla projektu wyrazili m.in. szef departamentu robotyki w Komisji Europejskiej. Agrirobo to jedyne przedsiębiorstwo w Polsce zaproszone do stowarzyszenia EuRobotics z siedzibą w Brukseli.

Prace nad prototypem "Agribota" rozpoczęły się w czerwcu 2012 roku. Po roku przeprowadzono próby w terenie.

AGRIBOT  jest wyposażony w szereg czujników wykrywających przeszkody oraz system precyzyjnej lokalizacji z wykorzystaniem sygnału GPS o dokładności jednego centymetra. Pojazd potrafi bezobsługowo poruszać się między rzędami roślin w sadach lub winnicach. Dwa podnośniki pozwalają maszynie wykonywać dwa zabiegi za jednym przejazdem, np. oprysk i koszenie.

Na robocie można dodatkowo zamontować inteligentny opryskiwacz, precyzyjny rozsiewacz nawozów, system do ciągłego badania zasobności gleby, kosiarki oraz sekatory automatyczne.

AGRIBOT może ponadto posłużyć do tzw. deszczowania. Jest to zabieg rolniczy, który może zabezpieczyć kwiaty i owoce przed wiosennymi przymrozkami. Polega on na rozpylaniu wody nad drzewami w sadzie. Robot potrafi wytwarzać mgłę za pomocą specjalnych dysz - dmuchaw gazowych, które dodatkowo oszczędzają wodę.

Bezobsługowy oprysk o dowolnej porze dnia i nocy pozwala zaoszczędzić plantatorowi znaczną ilość czasu. Dzięki systemowi odzysku oprysku oszczędność ma też wymiar finansowy.

W dziale badań i rozwoju firmy Agrirobo trwają prace nad wyposażeniem robota w system do zbierania owoców np. jabłek. Wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym prowadzone są badania możliwości stosowania niechemicznych metod zwalczania chwastów, jak solaryzacja i zwalczanie termiczne. Technologia ta pozwoli znacznie zredukować stosowanie środków ochrony roślin.

Razem z Katedrą Ochrony Roślin UP Wrocławiu firma prowadzi też badania nad biologiczną metodą ochrony roślin, jaką jest stosowanie mikroorganizmów do ograniczenia populacji szkodliwych owadów. Oprysków takich dokonuje się np. stosując larwy nicieni zmieszane z odpowiednią ilością wody.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
Takim robotem można by całkiem ładnie myć pszenice po burzy piaskowej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl