Inteligentne sieci energetyczne z korzyścią dla polskiej gospodarki - ENERGETYKA - INTELIGENTNE SIECI ENERGETYCZNE - SMART GRID - SMART METERING - ZDALNY ODCZYT LICZNIKÓW - INTELIGENTNE OPOMIAROWANIE - AMI - MIKROINSTALACJE - PTPIREE - OSD
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Inteligentne sieci energetyczne z korzyścią dla polskiej gospodarki
drukuj stronę
poleć znajomemu

Inteligentne sieci energetyczne z korzyścią dla polskiej gospodarki

Inteligentne sieci energetyczne z korzyścią dla polskiej gospodarki
fot. mojaenergia.pl

Wdrożenie inteligentnych sieci energetycznych (ISE) kojarzy się przede wszystkim z wymianą tradycyjnych liczników energii na liczniki zdalnego odczytu. Tymczasem rozwój Smart Grids i technologii inteligentnego opomiarowania oznacza duże zmiany w całym systemie elektroenergetycznym oraz korzyści dla polskiej gospodarki – przekonują organizatorzy kampanii „ISE – dla domu, środowiska i gospodarki”.


Jednym z efektywniejszych sposobów unowocześnienia polskiego systemu elektroenergetycznego jest wdrożenie inteligentnych sieci energetycznych (ISE), opartych na technologii inteligentnego opomiarowania (AMI). Polska zobowiązała się do wyposażenia do 2020 roku co najmniej 80% konsumentów energii w liczniki zdalnego odczytu, które są jednym z elementów sieci inteligentnej. Instalacja takich liczników oznacza dla konsumentów energii wiele korzystnych dla nich zmian, m.in. możliwość śledzenia zużycia prądu i otrzymywania rachunków za rzeczywiste, a nie prognozowane zużycie.

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), będące głównym organizatorem kampanii informacyjno-edukacyjnej „ISE – dla domu, środowiska i gospodarki”, przekonuje jednak, że na wdrożeniu inteligentnych sieci skorzystają nie tylko odbiorcy energii, lecz także cała polska gospodarka. Nowoczesne technologie teleinformatyczne, które wraz z licznikami zdalnego odczytu tworzą sieć inteligentną, oferują możliwości, które nie są dostępne w tradycyjnej sieci elektroenergetycznej.

Dzięki technologii inteligentnego opomiarowania wiele procesów może odbywać się w sposób automatyczny. Ułatwia to na przykład zlokalizowanie awarii w sieci i usprawnia zarządzenie systemem elektroenergetycznym. Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD) może lepiej monitorować proces bilansowania energii na danym obszarze.  To z kolei daje możliwość efektywniejszych inwestycji w sieci dystrybucyjne i rozwijania ich tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. Pozwala też na wyrównanie zapotrzebowania na energię w ciągu doby i uniknięcie problemów związanych z niepotrzebnym nagrzewaniem się sieci energetycznych, które prowadzi do wielu awarii.

To jednak nie koniec zmian, dzięki którym na ISE skorzysta cała gospodarka. – Instytucje życia publicznego i urzędy związane z gospodarką zyskają  precyzyjne informacje na temat ciągłości dostaw energii, bezpieczeństwa energetycznego, udziału odnawialnych źródeł energii w całkowitej produkcji, kosztów nielegalnego poboru energii, dokładnego udziału podatków, akcyzy i systemów wsparcia w koszcie energii – wyjaśnia Robert Stelmaszczyk, prezes PTPiREE.  – Takie informacje pozwolą na tworzenie lepszych zasad rynku energii, zmniejszenie kosztów rynku mocy i marginesów bezpieczeństwa, a w konsekwencji na uniknięcie nadmiernego obciążenia gospodarki kosztami.

Wdrożenie ISE to także duży krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. Inteligentna sieć umożliwia bowiem podłączenie do systemu elektroenergetycznego małych jednostek wytwórczych energii – tak zwanych mikroinstalacji, np. małych farm wiatrowych czy zestawów fotowoltaicznych. Podłączenie takich jednostek w znaczący sposób wpłynie to na zwiększenie stabilności całego systemu elektroenergetycznego, który przestanie być zależny jedynie od kilku dużych jednostek wytwórczych energii.

Więcej o korzyściach płynących z ISE dla polskiej gospodarki dowiedzieć się można na stronie www.mojaeenergia.pl, która powstała w ramach kampanii „ISE – dla domu, środowiska i gospodarki”. Głównym organizatorem kampanii jest Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), które działa we współpracy z podmiotami skupionymi w ramach Warsztatów Rynku Energetycznego – WRE. Podmioty te to przede wszystkim Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych, Operator Systemu Przesyłowego, Towarzystwo Obrotu Energią i Urząd Regulacji Energetyki. Realizacja kampanii dofinansowywana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu Edukacja Ekologiczna.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl