Cree przełamało barierę 300 lumenów na wat w wydajności diod LED - OPTOELEKTRONIKA - OŚWIETLENIE LED - REKORD WYDAJNOŚCI - DIODY LED - SKUTECZNOŚĆ ŚWIETLNA - CREE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Cree przełamało barierę 300 lumenów na wat w wydajności diod LED
drukuj stronę
poleć znajomemu

Cree przełamało barierę 300 lumenów na wat w wydajności diod LED

Cree przełamało barierę 300 lumenów na wat w wydajności diod LED

Firma Cree zaprezentowała diodę LED wysokiej mocy dającą 303 lumeny białego światła z wata. To kolejny milowy krok w sukcesywnym zwiększaniu skuteczności świetlnej, który osiągnięto znacznie szybciej niż przewidywano. Wynik ten bije dotychczasowy, również należący do Cree, rekord 276 lm/W ogłoszony ponad rok temu.

Jak poinformowała firma Cree, rekordową skuteczność nowo opracowanej diody LED zmierzono przy zasilaniu prądem 350 mA i temperaturze barwowej 5150 K. Testy przeprowadzono w standardowych warunkach przy pokojowej temperaturze otoczenia.

 – To naprawdę imponujące osiągnięcie. Dojście do tego poziomu wydajności w diodach LED wzmacnia potencjał rozwojowy branży oświetlenia półprzewodnikowego i pozwoli dostarczać jeszcze mniejsze, tańsze i bardziej oszczędne rozwiązania – skomentował Steven DenBaars, profesor kierujący Centrum Oświetlenia Półprzewodnikowego i Energii na Uniwersytecie Kalifornii w Santa Barbara. 

Cree przełamało barierę 300 lm/W wydajności diod LED

Chociaż osiągnięty wynik jest rekordem laboratoryjnym i w najbliższym czasie diody te nie będą dostępne w sprzedaży, to Cree po raz kolejny udowodniło, że technologia LED nie osiągnęła jeszcze swojego limitu.

 – Przekraczanie granic wydajności LED ma krytyczne znaczenie dla rozpowszechnienia projektów oświetleniowych opartych na LED-ach, a ten wynik 303 lm/W umożliwi powstawanie bardziej opłacalnych rozwiązań oświetleniowych – powiedział John Edmond, współzałożyciel i dyrektor zaawansowanej optoelektroniki w firmie Cree.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (3)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
MG
Są w sprzedaży na Allegro znakomite żarówki LED 10 W o strumieniu świetlnym 1390 lm i trwałości zapowiadanej 50000 h. Kupiłem, sprawdziłem parametry świetlne i jestem pod wrażeniem. Nie sprawdzałem współczynnika tętnienia światła, choć inne parametry pomierzyłem i są nieco lepsze od podawanych. Cóż to koniec łuczyw i pochodni!
No avatar
Gość
3000h czy raczej 30000h?
No avatar
Ekspert
Jeśli te led'y zostaną szybko skomercjalizowane i będą miały trwałość chociaż 10000h lub więcej przy racjonalnej cenie to będzie to postęp.

Najlepsza komercyjnie dostępna dioda LED CREE ma 200lm/W i deklarowaną trwałość 3000h - to w praktyce mniejsza trwałość niż dla dobrej żarówki a przy tym ta led'a jest bardzo kosztowna zatem postęp to to nie jest oprócz ładnego i dobrze sprzedającego się hasła.
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl