Cree przełamało barierę 300 lumenów na wat w wydajności diod LED - OPTOELEKTRONIKA - OŚWIETLENIE LED - REKORD WYDAJNOŚCI - DIODY LED - SKUTECZNOŚĆ ŚWIETLNA - CREE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Cree przełamało barierę 300 lumenów na wat w wydajności diod LED
drukuj stronę
poleć znajomemu

Cree przełamało barierę 300 lumenów na wat w wydajności diod LED

Cree przełamało barierę 300 lumenów na wat w wydajności diod LED

Firma Cree zaprezentowała diodę LED wysokiej mocy dającą 303 lumeny białego światła z wata. To kolejny milowy krok w sukcesywnym zwiększaniu skuteczności świetlnej, który osiągnięto znacznie szybciej niż przewidywano. Wynik ten bije dotychczasowy, również należący do Cree, rekord 276 lm/W ogłoszony ponad rok temu.

Jak poinformowała firma Cree, rekordową skuteczność nowo opracowanej diody LED zmierzono przy zasilaniu prądem 350 mA i temperaturze barwowej 5150 K. Testy przeprowadzono w standardowych warunkach przy pokojowej temperaturze otoczenia.

 – To naprawdę imponujące osiągnięcie. Dojście do tego poziomu wydajności w diodach LED wzmacnia potencjał rozwojowy branży oświetlenia półprzewodnikowego i pozwoli dostarczać jeszcze mniejsze, tańsze i bardziej oszczędne rozwiązania – skomentował Steven DenBaars, profesor kierujący Centrum Oświetlenia Półprzewodnikowego i Energii na Uniwersytecie Kalifornii w Santa Barbara. 

Cree przełamało barierę 300 lm/W wydajności diod LED

Chociaż osiągnięty wynik jest rekordem laboratoryjnym i w najbliższym czasie diody te nie będą dostępne w sprzedaży, to Cree po raz kolejny udowodniło, że technologia LED nie osiągnęła jeszcze swojego limitu.

 – Przekraczanie granic wydajności LED ma krytyczne znaczenie dla rozpowszechnienia projektów oświetleniowych opartych na LED-ach, a ten wynik 303 lm/W umożliwi powstawanie bardziej opłacalnych rozwiązań oświetleniowych – powiedział John Edmond, współzałożyciel i dyrektor zaawansowanej optoelektroniki w firmie Cree.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (3)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
MG
Są w sprzedaży na Allegro znakomite żarówki LED 10 W o strumieniu świetlnym 1390 lm i trwałości zapowiadanej 50000 h. Kupiłem, sprawdziłem parametry świetlne i jestem pod wrażeniem. Nie sprawdzałem współczynnika tętnienia światła, choć inne parametry pomierzyłem i są nieco lepsze od podawanych. Cóż to koniec łuczyw i pochodni!
No avatar
Gość
3000h czy raczej 30000h?
No avatar
Ekspert
Jeśli te led'y zostaną szybko skomercjalizowane i będą miały trwałość chociaż 10000h lub więcej przy racjonalnej cenie to będzie to postęp.

Najlepsza komercyjnie dostępna dioda LED CREE ma 200lm/W i deklarowaną trwałość 3000h - to w praktyce mniejsza trwałość niż dla dobrej żarówki a przy tym ta led'a jest bardzo kosztowna zatem postęp to to nie jest oprócz ładnego i dobrze sprzedającego się hasła.
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl