Tauron Dystrybucja prowadzi akcję przeciw kradzieżom energii elektrycznej - ENERGIA ELEKTRYCZNA - KRADZIEŻ PRĄDU - ZŁODZIEJE - TAURON DYSTRYBUCJA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Tauron Dystrybucja prowadzi akcję przeciw kradzieżom energii elektrycznej
drukuj stronę
poleć znajomemu

Tauron Dystrybucja prowadzi akcję przeciw kradzieżom energii elektrycznej

Tauron Dystrybucja prowadzi akcję przeciw kradzieżom energii elektrycznej
fot. Tauron

Tauron Dystrybucja rozpoczął akcję społeczną mającą na celu przeciwdziałanie kradzieży energii elektrycznej. W ubiegłym roku firma wykryła 7 tys. przypadków takich kradzieży. To kilka procent przesyłanej energii elektrycznej, dlatego Tauron Dystrybucja wspólnie z policją pracuje nad najbardziej efektywnymi narzędziami w walce z kradzieżami prądu.

Akcję "Włącz STOP dla nielegalnego poboru energii elektrycznej" zainaugurowała konferencja w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach. W spotkaniu, poza policjantami i energetykami, uczestniczyli też samorządowcy i zarządcy nieruchomości.

W ramach akcji Tauron uruchomił specjalną linię telefoniczną pod numerem 801 444 606, gdzie można zgłaszać podejrzenie kradzieży prądu. Informację z numerem telefonu będzie można znaleźć na plakatach, które znajdą się w budynkach mieszkalnych i urzędach. Wszystkie zgłoszenia będą sprawdzane, a ich autorzy mają zagwarantowaną anonimowość - zaznaczają przedstawiciele firmy.

Na początku kampania będzie prowadzona w powiatach: będzińskim, zawierciańskim i w Jaworznie. Docelowo ma objąć cały teren działania spółki Tauron Dystrybucja, czyli województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie i małopolskie. Po roku organizatorzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat skali kradzieży.

Jak powiedział Łukasz Zimnoch ze spółki Tauron Dystrybucja, wbrew powszechnej opinii nielegalnego poboru energii nie dokonują wyłącznie ubodzy, lecz przedstawiciele wszystkich grup społecznych. Zdarzył się nawet przypadek kradzieży prądu na skalę przemysłową - jedna z firm pobierała nielegalnie prąd z sieci wysokiego napięcia.

 – Zjawisko nielegalnego poboru energii elektrycznej na pewno jest niebezpieczne. Jako firma, która odpowiada za bezpieczne dostarczanie energii elektrycznej musimy poprawiać stan bezpieczeństwa, bo tego oczekują ci, którzy uczciwie pobierają energię. Cena energii elektrycznej też mogłaby być niższa, gdyby nam udało się ten proceder zminimalizować – powiedział Zimnoch przypominając jednocześnie, że nielegalny pobór prądu oznacza zagrożenie porażenia prądem i zagrożenie pożarowe.

Przedstawiciele spółki przyznają, że akcja będzie skuteczna dopiero wówczas, gdy z energetykami zjednoczą siły policjanci, zarządcy nieruchomości, miejskie ośrodki pomocy społecznej, samorządy i przede wszystkim mieszkańcy. Tego typu akcje były już prowadzone lokalnie i jak pokazują doświadczenia, zgłoszenia na telefon antykradzieżowy potwierdzają się w 35-45%.

Zimnoch podkreślił, że bardzo trudno oszacować, ile się traci energii, bo nielegalny pobór polega właśnie na tym, aby omijać układy pomiarowe. Dlatego firma energetyczna musi opierać się na szacunkach. Według tych szacunków, uwzględniających naturalne straty przy przesyle, kilka procent energii jest pobierane nielegalnie. Oznacza to wielomilionowe straty.

Uczestnicy konferencji przypomnieli, że nielegalny pobór energii jest przestępstwem zagrożonym karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Jak zaznaczył radca prawny Zbigniew Cichy, sprawcy przestępstwa czasem odpowiadają też za oszustwo.

 – Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, z oszustwem mamy do czynienia zwłaszcza w sytuacji, gdy została zawarta umowa pomiędzy dostawcą a odbiorcą energii, natomiast odbiorca tak ingeruje w układ pomiarowy lub dokonuje zafałszowania jego odczytu w taki sposób, że przedsiębiorca energetyczny błędnie go rozlicza – wskazał prawnik.

Przedstawiciele firm energetycznych narzekają, że wykrycie przestępstwa to jedynie początek długiej, nieraz wieloletniej drogi do uzyskania odszkodowania. Mec. Cichy powiedział, że wariantem optymalnym jest najpierw wyrok skazujący w sprawie karnej, co zawsze ułatwia drogę do odszkodowania w postępowaniu cywilnym.

Najwyższa kwota obciążeniowa za nielegalny pobór energii elektrycznej spółki Tauron Dystrybucja wyniosła ok. 11 mln zł.

Źródło: PAP

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
endru
7 tys. przypadków kradło kilka procent przesyłanej energii - co za bzdura!
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl