Nowe Laboratorium Fotowoltaiczne w Poznaniu - FOTOWOLTAIKA - BADANIA I ROZWÓJ - LABORATORIUM - KNOW-HOW - POZNAŃ - INSTALACJE SOLARNE - SYSTEMY FOTOWOLTAICZNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Nowe Laboratorium Fotowoltaiczne w Poznaniu
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowe Laboratorium Fotowoltaiczne w Poznaniu

Nowe Laboratorium Fotowoltaiczne w Poznaniu
fot. Dominik Tryba
Metody skutecznego i efektywnego wykorzystania energii słonecznej w przedsiębiorstwach badać ma otwarte we wtorek w Poznaniu Laboratorium Fotowoltaiczne. W przyszłości ma być ono elementem eksperymentalnej elektrowni fotowoltaicznej.

Laboratorium powstało w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (PPNT). Według jego twórców, to pierwsze tego typu laboratorium w Polsce.

Zainstalowane w Laboratorium systemy fotowoltaiczne mogą wyprodukować 35,2 MWh w skali roku. W jego skład wchodzi także centrum usług i sterowania służące do nadzoru nad pracą instalacji badawczych laboratorium.

Jak powiedział we wtorek w trakcie otwarcia przedsięwzięcia dyrektor PPNT prof. Jacek Guliński, uruchomiona instalacja fotowoltaiczna służyć ma głównie do realizacji projektów badawczo-technologicznych. Wykonywane badania pomogą ustalić, w jakich warunkach i dla jakich przedsiębiorstw produkcja tego typu zielonej energii jest najbardziej opłacalna oraz jak w najbardziej efektywny sposób połączyć proces produkcji i zużycia energii elektrycznej.

  Jesteśmy zainteresowani kwestiami zarządzania siecią, dostarczaniem prądu z tej sieci w odpowiednim czasie. Z centrum w Poznaniu możemy sterować podobnymi, doświadczalnymi farmami w innych miejscach w Polsce. Zamysł jest też taki, by wykorzystywać nasze know-how do innych tego typu stacji w kraju  powiedział.

W przyszłości poznańskie laboratorium ma stać się elementem eksperymentalnej elektrowni fotowoltaicznej o nowatorskiej, rozproszonej terytorialnie architekturze. Jak powiedział PAP współtwórca przedsięwzięcia Rafał Wiatr, elektrownia będzie zarządzania z centrum usług i sterowania Laboratorium Fotowoltaicznego.

  Innowacyjność naszego rozwiązania polegać będzie na połączeniu technologii teleinformatycznej i fotowoltaicznej. Energia będzie wytwarzana w miejscu jej zużycia, całość zarządzana będzie z Poznania. To rozwiązanie pozwoli uzyskać znaczące oszczędności w całkowitych kosztach zużycia energii elektrycznej  powiedział.

Według wstępnych założeń, pierwsze bloki energetyczne elektrowni powstaną pilotażowo w firmach i instytucjach w Swarzędzu, Szamotułach i Puszczykowie (Wielkopolskie).

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl