Energooszczędne rozwiązanie ABB dla KGHM Polska Miedź S.A. - ABB - KGHM - PROSTOWNIKI - HUTNICTWO - GŁOGÓW - PROSTOWNIKI PRZEMYSŁOWE - ELEKTRORAFINACJA MIEDZI
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Energooszczędne rozwiązanie ABB dla KGHM Polska Miedź S.A.
drukuj stronę
poleć znajomemu

Energooszczędne rozwiązanie ABB dla KGHM Polska Miedź S.A.

Energooszczędne rozwiązanie ABB dla KGHM Polska Miedź S.A.
fot. ABB

Prostowniki dużej mocy firmy ABB poprawią wydajność procesu oczyszczania elektrolitu w Hucie Miedzi „Głogów II”.

ABB, wiodący na świecie producent technologii energetyki i automatyki, otrzymał zamówienie od KGHM Polska Miedź S.A. Oddział Huta Miedzi „Głogów”, na dostawę dwóch zespołów prostownikowych dużej mocy. Kontrakt obejmuje zaprojektowanie, dostawę, uruchomienie oraz 5-letnią gwarancję i serwis urządzeń. Zabudowa i uruchomienia mają zakończyć się w przyszłym roku.

KGHM Polska Miedź S.A. to czołowy producent miedzi i srebra rafinowanego na świecie. W Hucie Miedzi „Głogów” produkowana jest najwyższej jakości miedź katodowa, srebro, złoto i koncentrat platynowców. Zainstalowanie urządzeń ABB w Oczyszczalni Elektrolitu Wydziału w HM „Głogów II” pozwoli na usprawnienie procesu produkcyjnego, którego produktem finalnym jest miedź katodowa zawierająca 99,99 proc. miedzi.

Przerwy w produkcji przynoszą hucie znaczne straty finansowe, dlatego priorytetem dla klienta było uniknięcie przestojów nawet w razie awarii. Podstawowym kryterium przy doborze urządzeń stanowiła więc niezawodność.

  Aby poprawić niezawodność i ograniczyć prawdopodobieństwo przerw w produkcji spowodowanych ewentualnymi awariami prostownik został zaprojektowany modułowo. Każdy moduł prostownikowy pracuje niezależnie i w przypadku awarii jednego elementu, przekształtnik będzie dalej pracował z ograniczoną mocą, nie narażając klienta na straty finansowe – powiedział Piotr Kozubski, kierownik Działu Projektowania i Uruchomień w Lokalnej Dywizji Automatyzacji Produkcji i Napędów ABB.

Sam proces oczyszczania elektrolitu jest bardzo energochłonny. Istotne było więc zminimalizowanie straty energii, co w dłuższej perspektywie przełoży się na znaczne oszczędności finansowe. Każdy zespół prostownikowy ABB składa się z transformatora olejowego, prostownika tyrystorowego i układu kompensacji mocy biernej. Energooszczędne urządzenia, które dostarczy ABB, są nietypowe. Większość elementów musiała być projektowana na indywidualne zamówienie tak, aby nie tylko zminimalizować straty energii, ale również zmieścić konstrukcję w budynku Oczyszczalni Elektrolitu.

  Przykładowo transformator podzielony został na trzy elementy umieszczone w jednej kadzi. W jego skład wchodzi transformator regulacyjny z przełącznikiem zaczepów i dwa transformatory prostownikowe. Dodatkowo transformator będzie wyposażony w dwa dławiki wyrównawcze. W przypadku prostownika korzystaliśmy z naszych doświadczeń i sprawdzonej konstrukcji opartej o moduły DCS produkcji ABB w Niemczech – tłumaczy Maciej Kordas, kierownik obszaru sprzedaży w Lokalnej Jednostce Biznesu Przekształcanie Mocy.

Obecnie realizowane zamówienie to dla ABB w Polsce kolejny kontrakt zawarty z koncernem KGHM na dostawę prostowników przemysłowych. Wcześniej ABB dostarczała m.in. system sterowania i 6 dużych zespołów prostownikowych wykorzystywanych do elektrorafinacji miedzi w Hucie Miedzi „Głogów II”.

Źródło: ABB

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl