Autonomiczny bezprzewodowy mikroczujnik zasilany energią wibracji - MEMS - IMEC - PIZOELEKTRYK - AZOTEK GLINU - ZASILANIE CZUJNIK.BADANIE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Autonomiczny bezprzewodowy mikroczujnik zasilany energią wibracji
drukuj stronę
poleć znajomemu

Autonomiczny bezprzewodowy mikroczujnik zasilany energią wibracji

Autonomiczny  bezprzewodowy mikroczujnik zasilany energią wibracji
Po raz pierwszy, urządzenie pizoelektryczne wyprodukowane w technologii MEMS generuje rekordowe 85μW energii elektrycznej z drgań. Upakowany MEMS jest wykorzystywany do zasilania czujników bezprzewodowych. W Centrum Holsta naukowcy IMEC opracowali czujnik temperatury, który w sposób pełni autonomiczny może przesyłać dane drogą bezprzewodową.

Urządzenia wytwarzające energię z drgań sprawdzają się dla częstotliwości drgań od 150-1000Hz co czyni je idealnym rozwiązaniem do konwersji wibracji maszyn, silników i innych urządzeń przemysłowych w energię elektryczną.

Do konstrukcji urządzenia wykorzystuje się krzem (Si) zawieszony na belce z azotku glinu (AlN) - materiał pizoelektryczny. Częstotliwość rezonansowa może być zaprojektowana w zakresie od 150-2000Hz.

To nie tylko rekord mocy (85μW) ale i wykorzystanie AlN jako pizoelektryka jest godnym uwagi osiągnięciem. Przewaga AlN nad powszechnie stosowanymi PZT przejawia się głównie poprzez stechiometryczny charakter materiału co pozwala na składanie AlN od 3 do 4 razy szybciej.

więcej o projekcie na stronie www.physorg.com
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl