Żarówka nie może już udawać lampy specjalnej - ŻARÓWKI - ŻARÓWKI WSTRZĄSOODPORNE - ŻARÓWKI SPECJALISTYCZNE - NIE DO UŻYTKU DOMOWEGO
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Żarówka nie może już udawać lampy specjalnej
drukuj stronę
poleć znajomemu

Żarówka nie może już udawać lampy specjalnej

Żarówka nie może już udawać lampy specjalnej

Producenci i importerzy wprowadzający do obrotu lampy do zastosowań specjalnych muszą udowodnić ich specyficzne cechy w oparciu o parametry techniczne. Nie wystarczy już oznaczenie lampy treścią, że „nie nadaje się do użytku domowego”.

Od dnia 24 lutego br. weszły w życie przepisy rozporządzenia Komisji (WE) 2015/1428 z dnia 25 sierpnia 2015 r. zmieniające przepisy dotyczące wymagań ekoprojektu dla lamp do użytku domowego i lamp z diodami elektroluminescencyjnymi zawarte w rozporządzeniach Komisji o numerach (WE) 244/2009 i (WE) 1194/2012.

Intencją ustawodawcy przy uchwalaniu pakietu regulacji o ekoprojekcie było zwiększenie energooszczędności produktów stosowanych do oświetlenia. Z zakresu tych przepisów wyłączono lampy do zastosowań specjalnych. Niestety nieprecyzyjnie sformułowane zapisy otworzyły możliwość wprowadzania do obrotu zwykłych żarówek oznaczonych jako lampy do zastosowania specjalnego, nienadające się do użytku domowego. Wyeliminowanie powyższych praktyk stało się powodem zmian w uregulowaniach, które obowiązują od 24 lutego 2016 r.

O „specjalnym zastosowaniu lampy” decydują parametry techniczne

Definicja „lamp specjalnych” została zmieniona i ujednolicona dla lamp bezkierunkowych (rozporządzenie 244/2009) i lamp kierunkowych (rozporządzenie 1194/2012). Zgodnie z nową definicją producent ma obowiązek udowodnienia, że lampa wprowadzana przez niego do obrotu jest lampą specjalną w oparciu o jej parametry techniczne, które są podane na opakowaniu lampy i w dokumentacji technicznej, w tym w deklaracji producenta.

Nie wystarczy już informacja, że lampa nie jest przeznaczona do użytku domowego.

We wszystkich formach informacji o produkcie producent jest zobowiązany do podawania parametrów technicznych lampy, które przesądzają o jej specjalnym zastosowaniu. W przypadku, gdy produkt jest wprowadzany do obrotu w opakowaniu widocznym dla kupującego, producent podaje się na opakowaniu w sposób wyraźny i dobrze widoczny następujące informacje:

  • przeznaczenie produktu
  • informację, że produkt nie nadaje się do oświetlenia pomieszczeń domowych
  • wykaz parametrów technicznych, na podstawie których produkt uznaje się za przeznaczony do wskazanego celu.

W szczególności producent jest zobowiązany do zamieszczenia w dokumentacji technicznej na potrzeby oceny zgodności zgodnie z art. 8 dyrektywy 2009/125/WE wykaz parametrów technicznych, na podstawie których produkt uznaje się za przeznaczony do wskazanego celu (np. wymiary, rozkład spektralny, temperatura lub opór mechaniczny itd.).

W każdym przypadku producent jest zobowiązany podać parametry techniczne, które decydują o „specjalnym” zastosowaniu lampy.

Dodatkowe warunki dla żarówek specjalnych

Żarówka dłuższa niż 60mm i/lub o mocy znamionowej większej niż 25W nie jest lampą specjalną także wtedy, kiedy szczególne cechy decydujące o jej specjalnym zastosowaniu występują również w przypadku lamp o wyższej klasie efektywności zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 874/2012.

Źródło: Stanowisko Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-lighting dotyczące zmian w zakresie lamp specjalnych w rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1428 z dnia 25 sierpnia 2015 r.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego „Pol-lighting”
Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego „Pol-lighting”
ul. Stępińska 22/30, Warszawa
tel.  + 48 784 035 203
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl