Brak wiatru przyczyną blackoutu w Australii Południowej - OZE - FARMY WIATROWE - ANDRZEJ STRUPCZEWSKI - AUSTRALIA - BLACKOUT
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Brak wiatru przyczyną blackoutu w Australii Południowej
drukuj stronę
poleć znajomemu

Brak wiatru przyczyną blackoutu w Australii Południowej

Brak wiatru przyczyną blackoutu w Australii Południowej
fot. the russians are here/CC/Flickr

Zaledwie w cztery miesiące od utraty zasilania elektrycznego w prowincji Australia Południowa, spowodowanej przez wadliwe działanie farm wiatrowych*, w lutym 2017 r. farmy wiatrowe w tej prowincji znów zawiodły, dając tylko 2% mocy nominalnej, gdy wiatr zamarł podczas fali upału. Gdy temperatury przekroczyły 40°C ponad 90 tys. domów i firm zostało pozbawionych światła i klimatyzacji.

Wobec braku zasilania z wiatraków, które stały się głównym elementem systemu elektroenergetycznego w Australii Południowej, regulator Rynku Energetycznego Australii wprowadził blackout w tej prowincji, aby uchronić system przed zniszczeniem. Stało się to dokładnie o 18.30, kiedy temperatura powietrza przekraczała 40ºC, ale klimatyzacja nie mogła przynieść ulgi – prądu z wiatraków nie było i elektryczność była wyłączona.

Połączenie międzystanowe z prowincją Victoria dostarczające prąd z elektrowni węglowych pracowało na pełnym obciążeniu, ale to nie wystarczało – Australia Południowa nie miała dość własnych elektrowni.

Blackout w Australii Południowej spowodowany nadmierną rozbudową farm wiatrowych?

W obliczu kryzysu energetycznego w  Australii Południowej eksperci przestrzegają przed nadmierną rozbudową elektrowni wiatrowych, wyliczając wynikające z tego zagrożenia:

  1. System elektroenergetyczny Południowej Australii zawiódł, ponieważ zbyt szybko zamknięto tam dużą część starych elektrowni systemowych i postanowiono, że 40% energii elektrycznej będzie dostarczanej z elektrowni wiatrowych.
  2. Wskutek wysokich cen i zawodności dostaw energii elektrycznej Australia Południowa utraciła wiele miejsc pracy, a w czasie blackoutu ludziom może grozić niebezpieczeństwo, jeśli nie mogą ochłodzić swych domów w czasie upałów lub ogrzać się w zimie.
  3. Południowa Australia nie może polegać na dostawach energii elektrycznej z prowincji Victoria, która ma własne cele w energetyce odnawialnej i zapowiedziała już zamknięcie ogromnej elektrowni węglowej Hazelwood, dostarczającej 20% energii dla tej prowincji.
  4. Jeśli rząd Australii będzie realizował cel polegający na produkowaniu 50% energii elektrycznej z OZE w 2050 roku, to trzeba będzie potroić moce wiatraków i paneli słonecznych (za cenę 48 miliardów dolarów).
  5. Australia ma za mało elektrowni systemowych, a nikt nie chce budować nowych, ponieważ nieregularna praca systemu opartego o OZE powoduje zaburzenia na rynku energii i utratę opłacalności elektrowni systemowych.

W przeddzień tego blackoutu australijski regulator rynku energii zapewniał, że dzięki zmianom wprowadzonym w farmach wiatrowych nie powtórzy się sytuacja z września 2016 r., gdy brak wiatru spowodował utratę zasilania elektrycznego w całej Australii Południowej**. Natomiast Australijska Rada Energetyki ostrzega***, że Australia ma obecnie zbyt mało elektrowni systemowych. Jeśli rozbudowa OZE będzie kontynuowana, to kolejne blackouty mogą występować nie tylko w Australii Południowej, ale także i w pozostałych prowincjach. 

Źródło: dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nzw. NCBJ

* Green Disaster: South Australian Blackout Due To Loss Of Wind Power, The Australian, 5 October 2016 

** Oh Dear: Aussie Energy Regulator Says Wind Farm Changes Mean South Australian Blackout Won’t Be Repeated, RE New Economy, 6 February 2017

*** South Australian Power Woes To Spread Nation-Wide, Australian Energy Council Warns ABC News, 9 February 2017

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
South Australian
Po pierwsze nie prownicja, ale Stan. Po drugie to sie raczej zgadza.
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl