Brak wiatru przyczyną blackoutu w Australii Południowej - OZE - FARMY WIATROWE - ANDRZEJ STRUPCZEWSKI - AUSTRALIA - BLACKOUT
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Brak wiatru przyczyną blackoutu w Australii Południowej
drukuj stronę
poleć znajomemu

Brak wiatru przyczyną blackoutu w Australii Południowej

Brak wiatru przyczyną blackoutu w Australii Południowej
fot. the russians are here/CC/Flickr

Zaledwie w cztery miesiące od utraty zasilania elektrycznego w prowincji Australia Południowa, spowodowanej przez wadliwe działanie farm wiatrowych*, w lutym 2017 r. farmy wiatrowe w tej prowincji znów zawiodły, dając tylko 2% mocy nominalnej, gdy wiatr zamarł podczas fali upału. Gdy temperatury przekroczyły 40°C ponad 90 tys. domów i firm zostało pozbawionych światła i klimatyzacji.

Wobec braku zasilania z wiatraków, które stały się głównym elementem systemu elektroenergetycznego w Australii Południowej, regulator Rynku Energetycznego Australii wprowadził blackout w tej prowincji, aby uchronić system przed zniszczeniem. Stało się to dokładnie o 18.30, kiedy temperatura powietrza przekraczała 40ºC, ale klimatyzacja nie mogła przynieść ulgi – prądu z wiatraków nie było i elektryczność była wyłączona.

Połączenie międzystanowe z prowincją Victoria dostarczające prąd z elektrowni węglowych pracowało na pełnym obciążeniu, ale to nie wystarczało – Australia Południowa nie miała dość własnych elektrowni.

Blackout w Australii Południowej spowodowany nadmierną rozbudową farm wiatrowych?

W obliczu kryzysu energetycznego w  Australii Południowej eksperci przestrzegają przed nadmierną rozbudową elektrowni wiatrowych, wyliczając wynikające z tego zagrożenia:

  1. System elektroenergetyczny Południowej Australii zawiódł, ponieważ zbyt szybko zamknięto tam dużą część starych elektrowni systemowych i postanowiono, że 40% energii elektrycznej będzie dostarczanej z elektrowni wiatrowych.
  2. Wskutek wysokich cen i zawodności dostaw energii elektrycznej Australia Południowa utraciła wiele miejsc pracy, a w czasie blackoutu ludziom może grozić niebezpieczeństwo, jeśli nie mogą ochłodzić swych domów w czasie upałów lub ogrzać się w zimie.
  3. Południowa Australia nie może polegać na dostawach energii elektrycznej z prowincji Victoria, która ma własne cele w energetyce odnawialnej i zapowiedziała już zamknięcie ogromnej elektrowni węglowej Hazelwood, dostarczającej 20% energii dla tej prowincji.
  4. Jeśli rząd Australii będzie realizował cel polegający na produkowaniu 50% energii elektrycznej z OZE w 2050 roku, to trzeba będzie potroić moce wiatraków i paneli słonecznych (za cenę 48 miliardów dolarów).
  5. Australia ma za mało elektrowni systemowych, a nikt nie chce budować nowych, ponieważ nieregularna praca systemu opartego o OZE powoduje zaburzenia na rynku energii i utratę opłacalności elektrowni systemowych.

W przeddzień tego blackoutu australijski regulator rynku energii zapewniał, że dzięki zmianom wprowadzonym w farmach wiatrowych nie powtórzy się sytuacja z września 2016 r., gdy brak wiatru spowodował utratę zasilania elektrycznego w całej Australii Południowej**. Natomiast Australijska Rada Energetyki ostrzega***, że Australia ma obecnie zbyt mało elektrowni systemowych. Jeśli rozbudowa OZE będzie kontynuowana, to kolejne blackouty mogą występować nie tylko w Australii Południowej, ale także i w pozostałych prowincjach. 

Źródło: dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nzw. NCBJ

* Green Disaster: South Australian Blackout Due To Loss Of Wind Power, The Australian, 5 October 2016 

** Oh Dear: Aussie Energy Regulator Says Wind Farm Changes Mean South Australian Blackout Won’t Be Repeated, RE New Economy, 6 February 2017

*** South Australian Power Woes To Spread Nation-Wide, Australian Energy Council Warns ABC News, 9 February 2017

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
South Australian
Po pierwsze nie prownicja, ale Stan. Po drugie to sie raczej zgadza.
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl