Sztuczny liść dostarczy energii - ENERGIA ODNAWIALNA - FOTOKATALIZATOR - MIT - OGNIWO PALIWOWE - SZTUCZNA FOTOSYNTEZA - KOBALT - NIKIEL - SZTUCZNE LIŚCIE - ŚWIATŁOCZUŁY MATERIAŁ - FOTOOGNIWO
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Sztuczny liść dostarczy energii
drukuj stronę
poleć znajomemu

Sztuczny liść dostarczy energii

Sztuczny liść dostarczy energii

Naukowcy amerykańscy opracowali sztuczny liść - urządzenie, które podobnie jak prawdziwy liść, może wytwarzać energię drogą przemiany światła słonecznego i wody - poinformował portal Eurekalert. 

Zespoł naukowców pod kierownictwem dr Daniela Nocery, chemika z Massachusetts Institute of Technology (USA) stworzył urządzenie wielkości karty do gry i podobnej grubości. Na płytce silikonowej znajdują się komórki światłoczułe, elektroniczny układ do konwersji energii oraz katalizator. Urządzenie zanurzone w pojemniku z ok. 4 l wody i wystawione na działanie światła słonecznego rozkłada wodę na tlen i wodór, które mogą być przechowywane w ogniwach paliwowych. Skonstruowano je z tanich materiałów - jako katalizatorów użyto związków kobaltu i niklu.

"Sztuczny liść jest obiecującym źródłem energii dla biednych i rozwijających się krajów. Można sobie wyobrazić wsie w Afryce czy Indiach, które będą w niedalekiej przyszłości wytwarzać prąd właśnie za pomocą takich urządzeń" - powiedział Nocera.

Sztuczny liść jest urządzeniem stabilnym - w warunkach laboratoryjnych pracował bez przerwy ponad 45 godzin. Proces fotosyntezy w nim zachodzący był 10-krotnie wydajniejszy niż działający w naturalnym liściu.

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl