Ochrona elektronicznych implantów przed hakerami - MEDYCYNA - MIT - IMPLANT - TRANSMISJA - HACKING - INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA - TRANSMITER
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Ochrona elektronicznych implantów przed hakerami
drukuj stronę
poleć znajomemu

Ochrona elektronicznych implantów przed hakerami

Ochrona elektronicznych implantów przed hakerami
fot. M. Scott Brauer

Nowy system ma zakłócać sygnały wysyłane do medycznych implantów przez osoby nieupoważnione - informuje serwis "EurekAlert". 

Elektroniczne rozruszniki, defibrylatory, pompy podające leki czy stymulatory działające na mózg wszczepiono już milionom Amerykanów, a na świecie co roku wszczepia się kolejne 300 tys. Większość z tych urządzeń wyposażono w funkcję bezprzewodowych połączeń, aby lekarze mogli monitorować objawy u pacjentów lub wprowadzać poprawki w programie leczenia.

Bezprzewodowy dostęp stwarza jednak okazję do nadużyć - w skrajnym przypadku możliwe byłoby zabójstwo poprzez wydanie implantowi polecenia, by wstrzyknął zabójczą dawkę leku lub wysłał szkodliwy impuls elektryczny. Choć na razie nie odnotowano takich ataków, trzeba je brać pod uwagę.

Podczas zbliżającej się konferencji Sigcomm naukowcy z Massachusetts Institute of Technology oraz University of Masachusetts-Amherst zaprezentują system zapobiegający tego rodzaju atakom. System wykorzystuje transmiter zakłócający nieautoryzowane sygnały na jego częstotliwości, co pozwala na nawiązanie łączności tylko z uprawnionymi użytkownikami.

Ponieważ kodowaniem i autoryzacją zajmuje się transmiter, a nie implant, system może działać także z istniejącymi implantami.

Transmiter może mieć postać wisiorka lub zegarka - urządzenie upoważnione do nawiązywania kontaktu wysyłałoby zakodowane instrukcje do transmitera, który je zdekoduje i przekaże implantowi. Wytwarzane przez transmiter zakłócenia nie przeszkadzają w "legalnej" transmisji, bo system zna ich rodzaj i potrafi je usunąć.

Stosowanie osobnych, zewnętrznych transmiterów także w przyszłości może być bardziej praktyczne niż wbudowywanie podobnej funkcji w implanty, których jest bardzo wiele typów, są małe i mają ograniczone zasoby energii. Poza tym wbudowane zabezpieczenie mogłoby utrudnić pomoc pacjentowi w razie nagłego zagrożenia życia - podczas gdy transmiter można by wyłączyć specjalnym urządzeniem - responderem. 

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl