Bezprzewodowa automatyka domowa MyHome Legrand Radio Zigbee® - INTELIGENTNY DOM - AUTOMATYKA DOMOWA - ONNINEN - LEGRAND - ZIGBEE - CELIANE - MYHOME
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Bezprzewodowa automatyka domowa MyHome Legrand Radio Zigbee®
drukuj stronę
poleć znajomemu

Bezprzewodowa automatyka domowa MyHome Legrand Radio Zigbee®

Technologia radiowa w automatyce domowej zyskuje coraz większe znaczenie i znajduje coraz więcej zastosowań w inteligentnych instalacjach. Jest też kilka istotnych powodów zastosowania technologii radiowej ZigBee® w nowych produktach systemu MyHome Legrand – Celiane. Technologia ZigBee® bazuje na częstotliwości radiowej 2,4 GHz, zapewniającej realizację niezawodnej i łatwej w użyciu komunikacji.

MyHome Legrand ZigBee®

ZigBee® to powszechny międzynarodowy standard, który umożliwia efektywną realizację sterowania inteligentnym domem, jak również możliwość rozbudowy systemu o przewodowe rozwiązania z magistralą sterującą BUS/ SCS. Inną zaletą będącą konsekwencją stosowania technologii ZigBee®, jest wydłużenie długości życia baterii sterowników od 3 do 5 lat oraz tzw. struktura „mesh” (sieciowa). Praca urządzeń w strukturze sieciowej sprawia, że w przypadku awarii jednego elementu, sygnał sterujący wybiera inną dostępną drogę, by wykonać polecenie nadajnika (rys. 1). Ta ogromna zaleta stała się przyczyną wypierania dotychczas stosowanych rozwiązań radiowych w systemach automatyki domowej.

Realizacja inteligentnego domu przy wykorzystaniu systemu MyHome Legrand ma pomóc użytkownikowi nie tylko zaoszczędzić pieniądze i czas, ale również stworzyć środowisko bardziej ekologiczne, bezpieczne i tańsze w utrzymaniu. Firma Legrand stworzyła swój własny profil w standardzie ZigBee®, co oznacza przejęcie odpowiedzialności za działanie systemu zbudowanego wyłącznie z produktów Legrand.

Rys. 1. Sieciowa struktura pracy urządzeń MyHome w technologii ZigBee®:

Sieciowa struktura pracy urządzeń MyHome w technologii ZigBee®:

Jakie może być zastosowanie systemu MyHome Legrand w technologii, ZigBee®?

Jest to przede wszystkim podniesienie standardów remontowanych tradycyjnych instalacji w inteligentne oraz budowania nowych inteligentnych instalacji wyposażonych w proste funkcje automatyczne. Jest też kilka istotnych powodów zastosowania technologii radiowej ZigBee® w nowych produktach systemu MyHome Legrand – Celiane. Technologia ZigBee® bazuje na częstotliwości radiowej 2,4 GHz, zapewniającej realizację niezawodnej i łatwej w użyciu komunikacji. Instalacja taka może być wykonana przez każdego instalatora pracującego dotychczas z tradycyjną instalacją elektryczną. Okablowanie niczym nie różni się od tradycyjnego z tą różnicą, że jest mniej skomplikowane a konfiguracja odbywa się za pomocą zwykłego przycisku. Przy wykonywaniu automatyki radiowej nie ma potrzeby instalacji dodatkowej rozdzielnicy a najważniejszą zaletą jest duża elastyczność w realizacji sterowania.

Elementy systemu My Home Legrand ZigBee®

Podstawowym elementem systemu MyHome Legrand w technologii ZigBee® są łączniki oświetlenia w wersji pojedynczej i podwójnej (rys. 2). 

Mogą to być zarówno łączniki w wersji osprzętowej lub do montażu na zewnątrz budynku, do zabudowy w obudowie lampy czy suficie podwieszanym (rys. 3).

Łącznik podwójny 2 x 1000 W MyHome Legrand – Celiane Skóra Bordo Łącznik uniwersalny 2500 W MyHome Legrand do zabudowy w suficie
Rys. 2 Łącznik podwójny 2 x 1000 W
 
MyHome Legrand – Celiane Skóra Bordo
Rys. 3 Łącznik uniwersalny 2500 W 
MyHome Legrand do zabudowy w suficie

Oprócz zwykłego włączania oświetlenia, możemy zastosować również ściemniacze uniwersalne z identyfikacją poziomu natężenia oświetlenia. Ściemniacze te mogą być wyposażone w płyty dotykowe w wykończeniach ze szkła kaolinowego, grafitowego lub tytanowego (rys. 5).

Wszystkie elementy wykonawcze systemu MyHome połączone na stałe z obciążeniem mogą być sterowane przez nadajniki radiowe. Nadajnik może być umieszczony w dowolnym miejscu i zainstalowany na ścianie bez puszek podtynkowych. Odległość między urządzeniami nie powinna przekraczać 150 m w otwartej przestrzeni a może zmniejszyć się do 15 m w najbardziej niekorzystnych warunkach. Przykładowo ściany działowe murowane mogą ograniczyć odległość do około 40% wartości maksymalnej.

Nakładka/łącznik na gniazdo  2P+Z MyHome LegrandRys. 5 Ściemniacz 300 W MyHome Legrand – Szkło Grafitowe
Rys. 4 Nakładka/łącznik na gniazdo 
2P+Z MyHome Legrand
Rys. 5 Ściemniacz 300 W MyHome Legrand – Szkło Grafitowe

Oprócz wymienionych rozwiązań do sterowania oświetleniem system umożliwia również realizację sterowania roletami. Sterowanie to może być zrealizowane również za pomocą łączników do zabudowy lub w postaci osprzętu (rys. 6). 

Nadajniki radiowe umożliwiają sterowanie poszczególnymi typami odbiorów jak oświetlenie czy rolety, natomiast do powiązania działania różnych typów funkcji w cztery scenariusze, służy sterownik scenariuszy. Tu również mamy dowolność, jeśli chodzi o wybór rodzaju urządzenia. Może być to pilot kieszonkowy, pilot jak do TV, czujniki ruchu, płyty dotykowe lub w postaci osprzętu (rys. 7).

Łącznik do rolet  MyHome Legrand – Celiane Stal Szlachetna  Sterownik scenariuszy  MyHome Legrand – Celiane Skóra Camel
Rys. 6. Łącznik do rolet 
MyHome Legrand – Celiane Stal Szlachetna
Rys. 7. Sterownik scenariuszy
MyHome Legrand – Celiane Skóra Camel

Kolejnym ważnym elementem w systemie są również nakładki na gniazdo do zdalnego włączania urządzeń przenośnych (rys. 4). Dzięki temu rozszerzeniu każde dowolne urządzenie zewnętrzne może być powiązane w system sterowania. 

Dla zachowania bezpieczeństwa domu i jego mieszkańców, system umożliwia realizację automatycznego zapobiegania wypadkom losowym, jak zalanie wodą, wyciek gazu, czy pożar. Czujniki techniczne (rys. 8) powiązane z elementami wykonawczymi, mogą skutecznie ustrzec domowników przed najbardziej typowymi nieszczęśliwymi zdarzeniami.

Dla zapewnienia użytkownikowi pełnej swobody, całość systemu można nadzorować i kontrolować również przy wykorzystaniu internetu. Nowe rozwiązania bezprzewodowe ZigBee® są tak naprawdę tylko wierzchołkiem góry lodowej. Po większe możliwości sięgniemy w systemie magistralnym, ale już na tym poziomie możemy uzyskać satysfakcjonujące użytkownika rezultaty, przy nieznacznie większej wiedzy instalatora.

Rys. 8. Czujnik zalania w zestawie z nadajnikiem radiowym MyHome Legrand:

Czujnik zalania w zestawie z nadajnikiem radiowym MyHome Legrand

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Onninen Sp. z o.o.
ul. Emaliowa 28, Warszawa
tel.  22 567 90 30
fax.  22 567 90 09
www.onninen.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl