Optymalizowanie zużycia energii elektrycznej nie jest trudne - LICZNIK ENERGII ELEKTRYCZNEJ - SABUR
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Optymalizowanie zużycia energii elektrycznej nie jest trudne
drukuj stronę
poleć znajomemu

Optymalizowanie zużycia energii elektrycznej nie jest trudne

fot. Sabur

Nowelizacje przepisów UE wprowadzane sukcesywnie do polskiego prawodawstwa coraz częściej skłaniają przedsiębiorstwa do oszczędzania energii elektrycznej i większej troski o jej efektywne wykorzystywanie.

Po pierwsze: trzeba zmierzyć

Monitorowanie zużycia energii – podobnie jak większość inwestycji – w pierwszej fazie wiąże się z kosztami. Aby zacząć monitorować i optymalizować, należy najpierw zacząć mierzyć zużycie. Zamontowanie w całym zakładzie czy budynku liczników energii elektrycznej wiąże się z niebagatelnymi kosztami ich zakupu i instalacji. Dlatego istotne jest, aby korzyści z działań optymalizacyjnych przewyższały ponoszone wydatki i były odczuwalne jak najszybciej.
Oprócz oszczędności energii monitorowanie zużycia przynosi szereg korzyści związanych z bieżącą kontrolą stanu maszyn i urządzeń. Zwiększone zużycie energii to często sygnał ostrzegawczy świadczący o wadliwej pracy urządzenia czy linii technologicznej. Już dzięki takim podstawowym informacjom ostrzegawczym służby utrzymania ruchu mogą rozważyć wymianę odpowiednich komponentów i w taki sposób zapobiec ryzyku wystąpienia poważniejszych awarii czy przestojów w produkcji. Czyli przy okazji działań optymalizacyjnych przedsiębiorstwo może zyskać proste narzędzie do działań prewencyjnych, wspierających bezawaryjność i ciągłość działania.

Liczniki energii elektrycznej

Liczniki energii elektrycznej są podstawowym elementem wszystkich systemów odpowiedzialnych za zarządzanie zużyciem energii. Rynek obfituje w wielość takich urządzeń, zwłaszcza najprostszych, niskobudżetowych. Wybierając licznik energii warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale poświęcić chwilę na sprawdzenie jego parametrów, funkcjonalności i cyklu życia w dłuższej perspektywie. Najbardziej podstawowym wymaganiem, który licznik energii musi obecnie spełniać, jest zgodność z dyrektywą MID (brak zgodności może skutkować grzywną). Kwestią oczywistą jest także klasa dokładności pomiarów wykonywanych przez liczniki – wysoka klasa dokładności gwarantuje, że licznik będzie w precyzyjny sposób mierzył rzeczywiste zużycie.

Ze spraw mechanicznych, oprócz sprawdzenia opcji montażu i gabarytów urządzenia, warto pomyśleć o tym, czy licznik nie powinien być plombowany i zabezpieczony przed nielegalnym poborem energii (odporny również na pole magnetyczne magnesów neodymowych).  Rozmiary licznika są ważne szczególnie w szafach elektrycznych, gdzie nie dysponujemy dużą przestrzenią. Kolejną kwestią, której nie wolno pominąć, zwłaszcza mając na uwadze włączanie liczników w większe systemy do zarządzania zużyciem mediów, jest wyposażenie w interfejs komunikacyjny, który pozwoli na bezpośrednie przekazywanie danych pomiarowych do urządzeń nadrzędnych (np. komputerów lub sterowników PLC). Inną możliwością jest zabudowanie w liczniku wyjścia impulsowego S0, które umożliwia przesyłanie danych za pomocą impulsów. Interfejs komunikacyjny jest jednak opcją nowocześniejszą i oferującą większe możliwości.

Raportowanie pomiarów

Aby w pełni wykorzystywać informacje o zużyciu energii elektrycznej przez poszczególne linie technologiczne czy wydziały, warto skorzystać z systemu, który nie tylko zbiera dane, ale również ja analizuje, tworzy raporty i pozwala je publikować. Bieżące dane o zużyciu energii powinny być dostępne w formie czytelnych raportów i indywidualnie dopasowywanych protokołów, a także innych materiałów dobranych do potrzeb odbiorcy. Niektóre systemy umożliwiają także prognozowanie, planowanie oraz fakturowanie zużycia energii w celu rozliczania odbiorców zewnętrznych.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
SABUR Sp. z o.o.
SABUR Sp. z o.o.
ul. Puławska 303, Warszawa
tel.  22 549 43 53
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl