Luminofory XXI wieku, czyli nowe źródła światła - ŹRÓDŁA ŚWIATŁA - PAN - SĄD - LUMINOFORY - UV - ŚWIATŁO ULTRAFIOLETOWE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Luminofory XXI wieku, czyli nowe źródła światła
drukuj stronę
poleć znajomemu

Luminofory XXI wieku, czyli nowe źródła światła

Luminofory XXI wieku, czyli nowe źródła światła
Nowoczesne luminofory – czyli związki chemiczne o właściwościach luminescencyjnych – opracowują naukowcy z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu we współpracy z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego i Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Gdańskiego. Dzięki ich pracy powstaną m.in. tańsze i ekologiczne źródła światła o właściwościach zbliżonych do naturalnego światła słonecznego, pozbawionego jednak szkodliwych składowych UV.

Na realizację projektu "Nowe wydajne luminofory do oświetleń i koncentratorów słonecznych” naukowcy otrzymali ponad 16 mln 400 tys. złotych dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Fundusze przyznano w ramach konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Koordynatorem Projektu jest Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN.

Jak powiedział PAP koordynator projektu doc. Przemysław Dereń z wrocławskiego Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN (INTiBS), współczesne źródła światła – produkowane w kształcie żarówek energooszczędne świetlówki kompaktowe oraz te o kształtach tradycyjnych - są wciąż niedoskonałe, m.in. dlatego że niewystarczająco imitują światło słoneczne. Mogą mieć przez to niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka, powodując złe samopoczucie i zmęczenie.

"Świetlówki kompaktowe wykorzystują światło ultrafioletowe, które przekazując energię luminoforowi umieszczonemu na ściankach świetlówki wzbudza go do świecenia. Emitowane światło dalekie jest od promieniowania słonecznego. Świetlówka emituje światło niebieskie, zielone i czerwone, które dochodząc do naszych oczu wydaje się być światłem białym” – tłumaczy rozmówca PAP.

Jak wyjaśnia, gdyby światło, które dochodzi do naszych oczu z energooszczędnych świetlówek porównać do naturalnego światła słonecznego, to okazałoby się, że brakuje w nim ogromnej ilości składowych widma słonecznego.

Tego typu światło powoduje przemęczenie. Osoby, które często przebywają w pomieszczeniach oświetlanych w ten sposób mają gorszy nastrój i dużo szybciej się męczą.

„W krajach skandynawskich – o bardzo małej liczbie słonecznych dni – występują bardzo często stany depresyjne wywołane brakiem wystarczającej ilości światła naturalnego. Światowa Organizacja Zdrowia wyodrębniła nawet jednostkę chorobową SAD (Seasonal Affective Disorder) znaną także jako +depresja zimowa+” – mówi doc. Dereń. "Chcemy, aby te nowoczesne luminofory, które otrzymamy, umożliwiały zastosowanie takiego źródła światła, które będzie dostarczało całe spektrum światła słonecznego” - dodaje.

Doc. Dereń zapewnia, że opracowane przez Konsorcjum INTiBS, UG oraz UW nowoczesne lampy będą dużo tańsze niż te używane obecnie. "Zastosowane luminofory spowodują, że będzie można zmniejszyć ilość elektroniki używanej w aktualnie produkowanych świetlówkach. Powoduje ona, że lampy te są droższe, a poza tym przy częstym włączaniu czy wyłączaniu łatwo się psują. Z tego powodu używanie ich np. w łazienkach czy korytarzach mija się z celem” – mówi przedstawiciel Instytutu Niskich Temperatur.

Wyjaśnia również, że nowe źródła światła będą ekologiczne, bo nie będą zawierały rtęci, która jest powszechnym elementem obecnie stosowanych świetlówek.

W ramach projektu naukowcy będą również pracowali nad luminoforami do tzw. koncentratorów słonecznych, które pochłaniają światło słoneczne, a potem przekształcają je w energię elektryczną.

Jak tłumaczy naukowiec, dotychczas opracowane ogniwa słoneczne wykorzystują jedynie część widma słonecznego, które dociera do Ziemi, a tym samym niewielką część energii niesionej w promieniowaniu słonecznym. Bardzo duża część tego promieniowania jest niewykorzystana.

Przypomina, że prace nad koncentratorami prowadzone są od lat w wielu krajach, np. w takich jak Izrael, gdzie jest bardzo dużo światła słonecznego oraz w innych o podobnym nasłonecznieniu do naszego np. w Niemczech.

„Według znanych od wielu lat pomysłów, można absorbujące światło luminofory umieszczać w szklanych szybach. Światło słoneczne zaabsorbowane w szybie wzbudzi do świecenia luminofory, a emitowane światło o energii dopasowanej do czułości ogniwa słonecznego - na zasadzie zbliżonej do działania światłowodów - będzie docierało do brzegów szyby, na których umieszczone będzie ogniwo wytwarzające energię elektryczną” – tłumaczy.

"Możemy sobie wyobrazić estetyczne, kolorowe fasady budynków ozdobione specjalnymi płytami, czy szybami z umieszczonymi na nich luminoforami” – opisuje doc. Dereń.

Podkreśla, choć na razie jest zbyt wcześnie, by mówić o dużym zainteresowaniu producentów opracowywanymi luminoforami, to naukowcom już udało się podpisać list intencyjny z jedną z największych firm światowych wytwarzających nowoczesne źródła światła.

PAP – Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl