Nowy projekt pozwoli na używanie telefonu komórkowego na obszarach bez zasięgu - WIFI - SIEĆ - TELEFON KOMÓRKOWY - KATASTROFA - VILLAGE TELCO - WIEŻYCZKA TELEKOMUNIKACYJNA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Nowy projekt pozwoli na używanie telefonu komórkowego na obszarach bez zasięgu
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowy projekt pozwoli na używanie telefonu komórkowego na obszarach bez zasięgu

Nowy projekt pozwoli na używanie telefonu komórkowego na obszarach bez zasięgu

Australijscy naukowcy zaprojektowali oprogramowanie, które umożliwi korzystanie z telefonów komórkowych w obszarach gdzie nie ma zasięgu sieci GSM lub gdzie infrastruktura sieci komórkowych została zniszczona np uszkodzone nadajniki, lub tam, gdzie instalowanie wież sygnałowych jest ekonomicznie nieuzasadnione. Ta technologia pozwoli zwyczajnym telefonom na nawiązywanie połączeń bez udziału wież transmisyjnych i satelit.

Lider zespołu - Dr Paul Gardner-Stephen z Uniwersytety Flinderz w Adelaide w południowej Australii, nazwał projekt " Serval Project" po Afrykańskim dzikim kocie słynącym ze zdolności do rozwiązywania problemów. Celem projektu jest zapewnienie szybkiego,taniego,skutecznego systemu telekomunikacyjnego dla obszarów gdzie aktualnie nie ma infrastruktury telekomunikacyjnej lub gdzie istniejąca infrastruktura została uszkodzona w sposób uniemożliwiający jej wykorzystywanie.

Projekt zawiera 2 systemy, które mogą działać rozdzielnie lub łącznie. Jeden jest dedykowany obszarom gdzie wystąpiły klęski żywiołowe i składa się z samo-organizujących się wyposażonych we własne zasilanie małych wieżyczek telefonicznych, które byłyby zrzucane na obszary dotknięte klęskami żywiołowymi z samolotów.

Drugi system opiera się o stałą się pomiędzy telefonami opierającą się o system połączeń wifi, gdzie infrastruktura wież sieciowych nie jest wymagana. System składałby się z moduły, który pozwalałby na wykorzystywanie pasm częstotliwości niezarezerwowanych dla żadnego operatora.

System używa open-source'owego oprogramowania opracowanego przez zespół, które zostało nazwane DNA - Distributed Numbering Architecture. Pozwala na wykonywanie i odbieranie poprzez wykorzystanie istniejących numerów przypisanych do kart. 

Sieć została opracowana przez Village Telco, oraz zawiera wspomniane oprogramowanie do stworzenia sieci oczkowej, w której każdy telefon stawałby się automatycznie routerem tworzącym sieć dalej. 

Naukowcy spodziewają się, żę funkcjonujący system uda im się uruchomić w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Docelowo telefony, przystosowane do działania w systemie automatycznie by się do niego logowały w momencie wystąpienia katastrofy lub klęski żywiołowej.

http://www.servalproject.org

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl