ASTOR Sp. z o. o.   ENEA S.A.   POLMED PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO HANDLOWE   Rittal Sp. z o.o.  
Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Philips instaluje oświetlenie LED wzdłuż 7km odcinka autostrady
drukuj stronę
poleć znajomemu
Philips instaluje oświetlenie LED wzdłuż 7km odcinka autostrady
Philips instaluje oświetlenie LED wzdłuż 7km odcinka autostrady

Od 17 lutego podróżujący holenderską autostradą A44, jedną z bardziej ruchliwych dróg pozwalających na wyjazd z Amsterdamu, korzystają z nowego oświetlenia ulicznego. Philips, który dostarczył oprawy do tego projektu, opisał go jako "pierwszą na świecie autostradę całkowicie oświetloną lampami LED".

Philips Lighting, współpracując z holenderskim zarządcą autostrad Rijkswaterstaat (RWS), wykonawcami i konsultantami, zainstalował oświetlenie LED wzdłuż odcinka autostrady A44 o długości 7 km. Wszystkie 293 oprawy zainstalowane wzdłuż jezdni osadzone są na słupach o wysokości 12m rozstawionych co 56m.

W projekcie użyto opraw Philips SpeedStar LED dających jasne światło białe, którego natężenie można regulować za pomocą specjalnego systemu ściemniania, co w konsekwencji zapewnia niższy pobór energii. System zmniejsza i zwiększa natężenie światła zależnie od pory dnia, sytuacji na drodze (wypadki), a także w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak deszcz.

Ściemniane oświetlenie uliczne LED zainstalowane na autostradzie A44 gwarantuje oszczędność 40% energii pobieranej przez poprzedni system oświetlenia autostrady. Oznacza to też ograniczenie emisji dwutlenku węgla na podobnym poziomie. W skali roku całkowita oszczędność energii ma wynieść 180 tys. kWh - jest to ekwiwalent rocznego zapotrzebowania 50 gospodarstw domowych.

Oprawy SpeedStar LED są zaprojektowane tak, aby mieć pewność, że emitowane światło jest skupione na jezdni autostrady z niewielkim rozproszeniem na obszary poboczne, co daje pewność, że intensywne światło nie będzie przeszkadzało mieszkańcom bliskich okolic autostrady oraz zwierzętom.

Inne korzyści to długi czas pracy lamp LED w połączeniu z możliwością zdalnej weryfikacji stanu każdej z 293 lamp przez centralny system kontroli. Przyniesie to dodatkowe oszczędności związane z inspekcjami serwisowymi i wymianą lamp.

Około 60% energii pobieranej przez holenderskie autostrady zużywane jest na ich oświetlenie. Philips twierdzi, że instytucje takie jak RWS coraz częściej szukają rozwiązań oświetleniowych redukujących zużycie energii, a jednocześnie spełniających normy i standardy zapewniające bezpieczeństwo podróżującym.

Doświadczenia zdobyte podczas instalacji i eksploatacji oświetlenia odcinka autostrady A44 pozwolą RWS dowiedzieć się więcej o tej technologii i umożliwią wdrożenie innowacyjnych rozwiązań oświetleniowych bazujących na LED również na innych autostradach i drogach ekspresowych w Holandii.

- Celem naszej współpracy z Rijkswaterstaat jest wdrożenie rozwiązań oświetleniowych, które pozwolą oszczędzać energię i będą wymagać mniej prac konserwacyjnych na drogach. Razem pomożemy obniżyć zużycie energii i jednocześnie zapewnić bezpieczną jazdę nocą - powiedział Frank van der Vloed, dyrektor generalny Philips Lighting w krajach Beneluksu.

Oświetlenie autostrady A44 przed i po zainstalowaniu opraw SpeedStar LED:

Oświetlenie autostrady A44 AmsterdamA44 z oświetleniem LED SpeedStar

Źródło: ledsmagazine.com

Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Gość
o matko już myślałem że to może w Polsce
REKLAMA
REKLAMA
Zgłoś błąd