Boom na roboty przemysłowe w Chinach - CHINY - ROBOTY PRZEMYSŁOWE - ROBOTYZACJA - AUTOMATYZACJA PRODUKCJI
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Boom na roboty przemysłowe w Chinach
drukuj stronę
poleć znajomemu

Boom na roboty przemysłowe w Chinach

Boom na roboty przemysłowe w Chinach
fot. ABB

Chiny przeżywają boom na rynku robotów przemysłowych, a postępująca automatyzacja produkcji może być wyzwaniem dla chińskiego rynku pracy, który w dużej mierze oparty jest na taniej sile roboczej. Z analizy przeprowadzonej przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR) wynika, że do 2017 r. w chińskich zakładach produkcyjnych będzie pracowało więcej robotów niż w Unii Europejskiej czy USA – pisze Puls Biznesu.

Obecnie chińskie firmy korzystają z 200 tys. robotów przemysłowych, ale za 2 lata ma ich być ponad 400 tys. Dla porównania: w Ameryce Północnej ich liczba wzrośnie do 300 tys., natomiast w pięciu największych gospodarkach Europy liczba robotów sięgnie 340 tys. egzemplarzy.

 – Automatyzacja zakładów produkcyjnych w Chinach dopiero się zaczyna – mówi Per Vegard Nerseth, dyrektor zarządzający ABB Robotics.

Według danych agencji Reuters, obecnie Chiny mają tylko 30 robotów na 10 tys. pracowników zatrudnionych w przemyśle produkcyjnym. Dla porównania: Korea Południowa ma 437, Japonia - 323, Niemcy - 282, a Stany Zjednoczone - 152. Popyt na roboty przemysłowe napędzają w Chinach producenci aut, którzy otwierają tam swoje fabryki, żeby zaspokoić potrzeby gigantycznego rynku motoryzacyjnego.

Relacje między maszyną a człowiekiem nie od dziś budzą jednak sporo emocji. Jedni przekonują, że rozwój robotyki spowoduje katastrofę na rynku pracy, bo wyręczani przez urządzenia pracownicy nie tak łatwo znajdą zatrudnienie gdzie indziej. Zdaniem innych technologia otworzy więcej możliwości i pomoże stworzyć nowe posady i zawody.

Czytaj również: 20 zawodów najbardziej podatnych na automatyzację

Źródło: Puls Biznesu

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl