ABB ogranicza przerwy w dostawie energii elektrycznej do ułamków sekund - ABB - FINLANDIA - ELEKTROENERGETYKA - HVDC LIGHT - PRZERWY W DOSTAWACH PRĄDU - BLACK START
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności ABB ogranicza przerwy w dostawie energii elektrycznej do ułamków sekund
drukuj stronę
poleć znajomemu

ABB ogranicza przerwy w dostawie energii elektrycznej do ułamków sekund

ABB ogranicza przerwy w dostawie energii elektrycznej do ułamków sekund
fot. ABB

Na linii HVDC łączącej Wyspy Alandzkie z kontynentalną częścią Finlandii ABB przeprowadziła udaną symulację rozruchu beznapięciowego (tzw. black-start). Nowa funkcjonalność pomaga zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne oraz ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

ABB, wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki, zainstalowała na zamówienie firmy Kraftnät Åland linię wysokiego napięcia prądu stałego HVDC łączącą leżące na Bałtyku Wyspy Alandzkie z kontynentalną częścią Finlandii. Przed oddaniem linii do użytku ABB z sukcesem przetestowała możliwość tzw. black-startu - kluczową funkcjonalność autorskiej technologii HVDC. W ramach testu we wczesnych godzinach porannych zaopatrzenie w energię elektryczną zostało celowo przerwane, a następnie automatycznie przywrócone za pomocą sekwencji rozruchu beznapięciowego.

Nowa sieć łączy kontynentalną część Finlandii z archipelagiem, który leży pomiędzy zachodnią granicą Finlandii i wschodnią granicą Szwecji. Dzięki temu zintegrowanemu połączeniu energia produkowana z odnawialnych źródeł dociera do 28 tys. mieszkańców Wysp Alandzkich.

 – Cieszymy się, że możemy zademonstrować skuteczność działania funkcjonalności „black-startu”, zastosowanej w naszej przełomowej technologii HVDC. System będzie dostarczał czystą energię i podniesie poziom bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców – mówi Patrick Fragman, dyrektor jednostki biznesu Grid Systems w ABB.

Zastosowana w systemach HVDC Light® funkcjonalność typu „black-start” umożliwia skrócenie czasu przywrócenia dostaw energii elektrycznej do ułamków sekundy. Dzieje się tak poprzez kontrolowane, automatyczne wprowadzenie­ energii elektrycznej do sieci. Nawet w przypadku, gdy połączenie jest nieaktywne, system wyposażony w funkcjonalność „black-startu” może przywrócić dostawy energii w mniej niż pięć minut – o wiele szybciej niż w przypadku innych rozwiązań. Dzięki temu może zastąpić droższe w użytkowaniu i mniej przyjazne dla środowiska generatory prądu.

„Black-start” to jedno z wielu innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez ABB w ramach technologii HVDC Light. Jest ono wykorzystywane w energetycznych połączeniach transgranicznych, integracji odnawialnych źródeł energii, a także w celu zasilania centrów miast i wzmocnienia już istniejących sieci prądu przemiennego.

ABB HVDC Light® Åland

ABB jako pierwsza opracowała technologię transmisji HVDC ponad 60 lat temu. Zrealizowała ponad 110 tego typu projektów, co przekłada się na 120 GW mocy zainstalowanej i stanowi mniej więcej połowę globalnej bazy. W 1996 roku firma wprowadziła na rynek rozwiązanie w oparciu o przetwornik napięcia (VSC) – HVDC Light. Od tego czasu ABB zrealizowała 17 z 23 projektów wykorzystujących technologię VSC HVDC na całym świecie.

Źródło: ABB

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl