Rozstrzygnięto konkurs o Nagrodę ABB 2015/2016 - POLITECHNIKA WARSZAWSKA - POLITECHNIKA GDAŃSKA - ABB - AZOTEK GALU - KONKURS TECHNOLOGICZNY - NAGRODA ABB
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Rozstrzygnięto konkurs o Nagrodę ABB 2015/2016
drukuj stronę
poleć znajomemu

Rozstrzygnięto konkurs o Nagrodę ABB 2015/2016

Rozstrzygnięto konkurs o Nagrodę ABB 2015/2016
fot. Dr inż. Mariusz Zdanowski z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, zwycięzca tegorocznej edycji Konkursu o Nagrodę ABB.

Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu został dr inż. Mariusz Zdanowski z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Zaś równorzędne wyróżnienia otrzymali dr inż. Adrian Zakrzewski z Politechniki Wrocławskiej oraz mgr inż. Piotr Czyż z Politechniki Gdańskiej. Jury konkursu doceniło w nagrodzonych pracach optymalne połączenie podstaw teoretycznych i badawczych oraz wkład w rozwój bazy wiedzy specjalistycznej.

W XIII edycji Konkursu o Nagrodę ABB konkurowały ze sobą 53 prace. Wyróżnione przez jury trzy finałowe opracowania poruszały zagadnienia energetyki odnawialnej oraz efektywnego przetwarzania energii. Nagrodę główną otrzymał dr inż. Mariusz Zdanowski z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej za pracę doktorską pt. Wielogałęziowy wysokoczęstotliwościowy przekształtnik DC/DC z łącznikami SiC i elementami magnetycznymi o zredukowanej pojemności pasożytniczej.

Dr Zdanowski zaprezentował nowe podejście do projektowania wysokosprawnych przekształtników DC/DC, które wykorzystywane są np. w instalacjach fotowoltaicznych. Opracowanie dr Zdanowskiego to udokumentowanie wielu lat pracy.

 – Od blisko 10 lat, zajmując się tą tematyką podczas współpracy w zespole badawczym PW, poszukiwałem najodpowiedniejszego zastosowania dla nowych elementów półprzewodnikowych, które pozwoliłoby osiągnąć najbardziej wymierne efekty i wykorzystać w sposób optymalny właściwości tych elementów. Nagrodzona praca to podsumowanie tych poszukiwań – powiedział laureat nagrody.

Jedno z wyróżnień trafiło do dr inż. Adriana Zakrzewskiego z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej za pracę doktorską pt. Czujniki optyczne na bazie kryształów fotonicznych – projektowanie, analiza i wytwarzanie. Równolegle jury wyróżniło pracę mgr inż. Piotra Czyża z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej pt. Zastosowanie tranzystorów GaN w wysokosprawnych przekształtnikach DC/DC.

Praca dr Zakrzewskiego dotyczy rozwoju innowacyjnych czujników gazu, bazujących na efekcie optycznym. Autor pracy podkreśla, że w literaturze światowej natrafił jedynie na sporadyczne informacje odnośnie tego kierunku badań. W większości przypadków były to prace czysto teoretyczne, co zmotywowało go do wykorzystania tej teorii do celów aplikacyjnych.

W drugiej wyróżnionej pracy poruszony został temat zastosowania tranzystorów GaN (azotek galu). – Wydaje się, że możliwości aktualnie powszechnie używanych tranzystorów krzemowych zostały wyczerpane, stąd poszukiwanie innych materiałów półprzewodnikowych, takich jak azotek galu (GaN) – powiedział mgr inż. Piotr Czyż. – Jest to nowa technologia tranzystorów mocy, co otwiera możliwości przed konstruktorami przekształtników energoelektronicznych.

Jury konkursu doceniło bardzo solidne podstawy teoretyczne wyróżnionych prac, jak i ich praktyczne zastosowanie. Zwrócono także uwagę na fakt, że przedstawione opracowania w znaczący sposób uzupełniają dotychczasową wiedzę w swoich dziedzinach.

Konkurs o Nagrodę ABB jest nie tylko rozpoznawalny, ale i ceniony w świecie naukowym. Dlatego jego uczestnicy uważają go za ważne doświadczenie. Udział w nim traktują jako szansę sprawdzenia wartości swojej pracy i osiągniętych wyników oraz skonfrontowania ich z opinią doświadczonych naukowców ABB. Konkurs jest dla nich także formą wymiany wiedzy naukowej między uczelniami a przemysłem. Dla jednych jest zwieńczeniem etapu pracy naukowej, dla innych początkiem kariery naukowej, jak np. dla mgr inż. Piotra Czyża.

 – Dzięki przeprowadzonym badaniom pracuję aktualnie nad projektem falownika trójfazowego przeznaczonego do zastosowań w wysokoobrotowych maszynach elektrycznych. Planuję zbudować taki układ napędowy w Katedrze Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych Politechniki Gdańskiej w przyszłym roku – powiedział mgr Czyż. 

Tegoroczni finaliści zwrócili także uwagę na fakt, że Konkurs o Nagrodę ABB to jeden z niewielu konkursów promujących prace badawczo-rozwojowe z dziedziny energoelektroniki.

Oprócz wymiaru naukowego Konkurs ma również wymiar finansowy, dający szansę zdobycia nagród pieniężnych. Finalista otrzymuje nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych, natomiast wyróżnieni po 15 tysięcy złotych każdy. Fundatorami nagród konkursowych są dyrektor Centrum Badawczego ABB w Krakowie oraz prezes zarządu ABB Sp. z o.o.

Konkurs o Nagrodę ABB organizowany jest przez Korporacyjne Centrum Badawcze ABB już od 13 lat. Corocznie jury konkursu przyznaje nagrodę za najlepszą pracę inżynierską, magisterską lub doktorską poruszającą tematykę jednej z dziedzin działalności Centrum. Prace dotyczyć mogą tematów związanych z elektroenergetyką, energoelektroniką, automatyką, nanotechnologią, diagnostyką przemysłową, inżynierią i zarządzaniem procesami wytwarzania, technologią i systemami inżynierskimi oraz informatycznymi, a także inżynierią materiałową.

Źródło: ABB

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl